
Choć szczątki znalezionych osobników wskazywały, iż osiągał wielkość około 12,5 metra i wagę 5 ton, sądzi się, że mógł również osiągać większe rozmiary. Był zatem rozmiarami zbliżony do Tyranozaura Rexa.

Gdy odkopano jego szczątki w 1997 roku, trafił na czołówki gazet ze względu na to, że znaleziono skamieniałości kilku osobników obok siebie, co mogło wskazywać na stadny tryb życia tych i spokrewnionych z nimi, innych teropodów. Niestety ta teoria pozostaje nadal w kwestii przypuszczeń. Spekuluje się, że może to być długoterminowe, ewentualnie przypadkowe nagromadzenie wielu szczątków, lub też że mogły polować w grupach , i współpracować ze sobą polując na dużą zwierzynę ( podobnie jak wilki), a tyle osobników w jednym miejscu było powodem wpadnięcia zwierząt w jakąś naturalną pułapkę.
Mapusaurus został wydobyty w latach 1997 i 2001, przez argentyńsko-kanadyjski Dinosaur Project, z ekspozycji formacji Huincul w Canadon de Gato. Został opisany i nazwany przez paleontologów Rodolfo Coria i Phil Currie w 2006 roku. Analiza przeprowadzona przez Coria i Currie ostatecznie wykazała, że Mapusaurus jest zakwalifikowany do rodziny z grupy karcharodontozaurów (Carcharodontosauridae). Autorzy zauważyli, że struktura kości udowej sugeruje bliższe pokrewieństwo z gigantozaurem (Giganotosaurus) i zaliczono je wspólnie do podrodziny Gigantosaurinae.
Nazwa Mapusaurus pochodzi od Mapuche - grupy rdzennych mieszkańców południowo-centralnego Chile i południowo-zachodniej Argentyny, w tym części dzisiejszej Patagonii. Słowo Mapu oznacza "Ziemię" lub "Krainę", a greckie sauros - jaszczura. Gatunek Mapusaurus roseae nazwany jest również - różowym, od koloru skał, w których odnaleziono skamieniałości oraz Rose Letwin - głównego sponsora wykopalisk.
Mapuzaura odnaleziono w formacji skalnej Huincul, utworzonej mniej więcej 97-94 miliona lat temu.( w późnej kredzie)


Brak komentarzy:
Prześlij komentarz