sobota, 25 października 2014

Jeholosaurus


    Ten odkryty kilka lat temu na terenie Chin niewielki dinozaur stał się dla naukowców pewną niewiadomą. Powodem tego jest jego unikalne jak na dinozaury uzębienie. Kły jak u mięsożernych i zęby trzonowe jak u roślinożernych rodzą wiele spekulacji.

    Jeholosaurus (Jeholosaurus shangyuanensis) został odkryty w 2000 roku w Lujiatun, niedaleko miasta Beipiao, w prowincji Liaoning , w Chinach. Odkryto tam szczątki dwóch dinozaurów. W tym samym roku zostały nazwane i opisane przez zespół badaczy w składzie: Xu Xing, Wang Xioalin i You Hailu. Przypisano je do rodziny hipsylofodonów (Hypsilophodontidae).

   Jedynym znanym gatunkiem (do tej pory) jest Jeholosaurus shangyuanensis.  Jeholosaurus oznacza "jaszczur z Jehol ". Jehol to nazwa historycznej prowincji położonej w zachodnim Liaoning w północnej prowincji Hebei. Drugi człon - shangyuanensis, odnosi się do obszaru geograficznego Shangyuan, gdzie znajduje się miejsce na obszarze którego dokonano znaleziska. 


 
  Jeholosaurus był małym dwunożnym roślinożercą żyjącym w okresie wczesnej kredy -około 124 mln lat temu, na terenach wschodniej Azji. Ciężko jest ustalić dokładny rozmiar zwierzęcia, ponieważ odnalezione szczątki  należały prawdopodobnie do osobników młodych. Szacuje się, że mógł mierzyć około 71 cm długości, z czego 35 cm to długość ogona, co stanowiło prawie połowę jego ciała. Długość czaszki wynosi 6,3 cm, kończyny przednie mają długość 25,4 cm,  tylne - 33 cm, kość udowa mierzy  9 cm długości a piszczel wynosi 10,7 cm. Mógł ważyć około 10 kg.
 Jeholosaurus miał duże oczy. Podobnie jak wiele innych małych dwunożnych dinozaurów roślinożernych, polegały one na swoim bystrym wzroku, słuchu i zwinności co pozwalało im unikać drapieżników.


  Odkrycie Jeholosaurus budzi pewne zdziwienie wśród naukowców. Mimo że należał do grupy dinozaurów ptasiomiednicznych, z uzębieniem charakterystycznym dla nich, czyli trzonowcami biegnącymi w kierunku tylnej części pyska, to przednie zęby odpowiadały uzębieniu dinozaurów mięsożernych. To doprowadziło do wysnucia hipotezy, że Jeholosaurus był wszystkożerny. Mógł polować na owady, małe kręgowce i bezkręgowce,  lub zjadać padlinę, oraz uzupełniać dietę pokarmem roślinnym.  mniejsze zwierzęta uzupełnienia diety roślin. Inną  możliwością jest ta, że Jeholosaurus wyspecjalizował się w roślinach, które wymagały specjalnego uzębienia, na przykład do jego pozyskiwania i w dalszej części miażdżenia. 
 Inna hipoteza, obecnie w dużej mierze mająca charakter spekulacyjny, mówi, że znaleziony okaz jest samcem a  ostre zęby mają wtórny charakter seksualny i / lub były wykorzystywane do walk godowych pomiędzy samcami. Zęby Jeholosaurus pozostają jednymi z najbardziej charakterystycznych i niezwykłych wśród ptasiomiednicznych dinozaurów.

 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz