sobota, 7 czerwca 2014

Tyrannosaurus zwany Pinokio Rex



Chińscy naukowcy we współpracy ze swoimi brytyjskimi kolegami odnaleźli szczątki niezwykłego dinozaura. Drapieżnik był krewnym Tyrannosaurusa rexa, jednak ma o wiele dłuższy od niego pysk. Właśnie dlatego naukowcy nadali mu pocieszny przydomek Pinokio Rex. 
 
Paleontolodzy zapewniają jednak, że spotkanie z Pinokiem oko w oko raczej nie było zabawne.
- Był równie krwiożerczy i niebezpieczny co pozostałe tyranozaury, a może nawet bardziej. Sądzimy, że mógł być nawet szybszy i zwinniejszy niż jego krewni - mówi jeden z odkrywców, dr Steve Brusatte z Uniwersytetu w Edynburgu.

Drapieżnik, nazwany oficjalnie Qianzhousaurus sinensis, żył 66 mln lat temu, krótko przed końcem ery dinozaurów. Liczył sobie 9 metrów długości i ważył prawie tonę. Zdaniem naukowców, dinozaur polował na mniejsze stworzenia, tj. jaszczurki czy opierzone dinozaury.

 Zamieszkiwał na obszarze współczesnej Azji. Tam też został odkryty, naukowcy wykopali szkielet na terenie budowy w południowych Chinach.

 - Jego paszcza była o 35 proc. dłuższa niż pyski pozostałych dinozaurów. Jego nos był długi i smukły, zwieńczony rzędem rogów na samej górze. Musiał wzbudzać przerażenie swoich ofiar - mówi dr Brusatte.

Prof Junchang Lu i dr Steve Brusatte w miejscu odkrycia.
Qianzhousaurus sinensis miał długie, wąskie zęby, podczas gdy T. rex miał grube zęby i potężne, głęboko osadzone szczęki.

 Badacze już wcześniej podejrzewali jego istnienie, ale nigdy wcześniej nie udało im się wykopać szczątków dorosłego osobnika, który potwierdziłby ich przypuszczenia o długim nosie i nowym gatunku.






 Qianzhousaurus sinensis należy do tej samej rodziny co Tyrannosaurus rex - Tyrannosauriadae.
Oba gatunki tyranozaurów egzystowały obok siebie, ale nie byłby bezpośrednimi konkurentami, jako że prawdopodobnie polował inną ofiarę.
Według naukowców, Qianzhousaurus sinensis mierzy około 9 m od pyska do ogona, i miał wydłużoną czaszkę, dłuższe zęby w porównaniu do bardziej potężnych szczęk, i grubszych zębów innych Tyrannosaurów. Odkrycie Qianzhousaurus doprowadziły do stworzenia nowej gałęzi rodziny tyranozaurów składających się z  Q. sinensis o długim pysku i dwóch innych gatunków. Tą podrodzinę nazwano Alioramini

"To jest inny gatunek tyranozaura," powiedział Dr Steve Brusatte z Uniwersytetu w Edynburgu Szkoła Nauk o Ziemi, współautor artykułu opublikowanego w czasopiśmie Nature Communications.
 

 

"Ma znajomy uśmiech jak Tyrannosaurus rex, ale jego pysk był znacznie dłuższy i miał rząd rogów na nosie. To może wyglądałoby trochę komicznie w porównaniu z innymi tyranozaurami, ale możliwe że był  trochę szybszy i zwinniejszy. "



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz